Ürünlerimiz | Firmamız | İletişim | Tesislerimiz


Kuruyemişler Kalbin Dostu
 

 

 

 

Kalbin birinci düşmanı olan yüksek tansiyon olumsuz düşünceyle ortaya çıkıyor. Üstelik başlanıp bitirilmeyen her iş vücudumuzu hızla yaşlandırıyor. Kalp sağlığınız için önemli olan bir başka nokta ise edindiğiniz beslenme alışkanlığı.
 

Sağlam bir kalbe sahip olmak için önleminizi önceden almanız gerekir. Bunun için de beslenme alışkanlıklarını, davranışlarınızı ve hatta insan ilişkilerinizi bile bir daha gözden geçirmeniz gerekir. Kalp hastalıkları ve sağlığı konusunda önemli çalışmalar yapan dünyaca ünlü Kalp Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz ise dünyada satış rekorları kıran "Sağlık Kullanım Klavuzunuz" adlı kitabında sağlıklı yaşam önerilerini şöyle sıralıyor:
 

Tansiyonu olumsuz düşünce yükseltiyor

İnsan mutlu olduğunda kendini daha sağlıklı hisseder. Dolayısıyla duygularınız vücudunuzun çalışma sistemi üzerinde çok önemli bir etki yaratır. Güçlü olumsuz duygular kalbiniz için zararlıdır ve takvim yaşınızdan sekiz yıl daha yaşlı olmanızı sağlar. Bu duygular yüksek tansiyona neden olabileceği gibi vücudunuzun normal onarım mekanizmalarına zarar verebilir ve damarlarınızı daraltarak yeterince kanın dolaşmasına engel olabilir.Bu yüzden terapilerle gevşeme ve rahatlamaya çalışın.Kalbin düşmanlarından biri de depresyondur. Uzun süre devam eden pasif olumsuz duygular kalp hastalıklarıyla doğrudan alakalıdır. Depresif birinin kalp kriz geçirme riski depresif olmayana göre 4 kat fazladır. Çaresizlik duygusu bağışıklık sistemini çökertir. Yapılan bir çalışma, depresyonun damarlarda pıhtılaşma olasılığını artırdığını gösteriyor. Bu da depresyonun kişiyi damar tıkanıklığına ve damar yaşlanmasına karşı daha savunmasız kıldığı anlamına geliyor. Depresyonu bir ayda yüzde 90 azaltmanın yolu insanlara yardım etmektir. Depresyon dışında stres de vücudu en çok yaşlandıran unsurlardan biridir. Stresten başa çıkmak için bazı insanlar dini ibadetler, sosyal temas ve evcil hayvan bakımını üstlenir.
 

Zeytinyağı kalbin dostu

Yemeğin kalbinizin ve vücudunuzun ideal durumunu korumak için en güçlü araçlardan biri olduğunu unutmayın. Günde en az bir avuç kuruyemiş yiyin. Kuruyemiş sağlıklı yağ ve sağlıklı protein açısından mükemmel bir kaynaktır. Zeytinyağı, tek doymamış yağları içerir ve bu da HDL'nizi (faydalı kolesterol) yükseltir. Damarlarınızda dolaşan HDL kolesterol damar içlerini temizler. HDL ne kadar yüksekse o kadar sağlıklısınız demektir. Haftada en az üç porsiyon balık yemelisiniz. Balık, tansiyonu düşürür, kalp atışını düzenler. Eğer balığı sevmiyorsanız engerek otu yağı da aynı işi görür. Doymuş yağ ve suni yağ alımını günde 20 gramdan aza indirin. Hiçbir yiyecek bu yağlar kadar damarlarınızı yaşlandırmaz. Bu yağlar etlerde, tam yağlı süt ürünlerinde, kurabiye ve benzeri ürünlerde, kızartmalar ve fast food ürünlerde bulunur. Damar iltihaplarını artarır. LDL (zararlı kolesterol) seviyesini yükseltir. Ayrıca saf şekerden uzak durmalısınız.


Ürünlerimiz | Firmamız | İletişim | Tesislerimiz

 

© Recep Can Kuruyemişleri Ltd. Şti 2006